

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 2.59 mm |
| Length | 3.9878 mm |
| Width | 3.9878 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 120 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 2.6 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 4.2 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Self Resonant Frequency | 26 MHz |
| Current Rating | 1 A |
| DC Resistance (DCR) | 85 mΩ |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 10 µH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 1.3 A |
| inductance tolerance | 20 % |
| Max DC Current | 1 A |
| Saturation Current | 1 A |
| Max Saturation Current | 1 A |
| Max Temperature Rise Current | 1.3 A |
| Max Length | 4.2 mm |
| Max Width | 4.2 mm |
| Min Length | 3.8 mm |
| Min Width | 3.8 mm |
| Type | Wirewound |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
